חיים בסרט

תמונה שווה אלף מילים, כמאמר הפתגם הידוע, ואם כך ניתן רק לשער מהו שוויו של סרט, על תמונותיו, מראותיו, מנגינתו וצליליו. ארגז הכלים המגוון הקיים במדרשה כולל גם שימוש בקטעי מדיה רבים במגוון הנושאים בהם המדרשה עוסקת, וכן סדנאות סרטים מובנות המשלבות צפייה, דיון ולימוד בעקבות הדילמה או הסיטואציה המוצגות בסרט.

פעילות חוויתית המשלבת בתוכה קטעי סרטים אשר מלווים בדיון בנושאים שונים כמו: תפילה,

יושר ואחריות, האומץ לשנות, צפייה ביקורתית, צניעות, גבורה, שמחה, חירות ומנהיגות.

לפרטים נוספים:

  • תפילה

בסדנא אנו עוסקים בתפילה כעצירה והתנתקות מחיי היומיום, מהעיסוקים השגרתיים לצורך חיבור עמוק עם הבורא יתברך, חיבור לדבר גדול. תפילה זהו כלי שמשתמשים בו לאורך כל החיים, אך זהו כלי שמחזק ומעצים ברגעי משבר וקשיים, התפילה מעניקה כוח ותקווה להתגבר על המכשולים והבעיות שאנו נתקלים בהם לאורך חיינו. היא מחזקת ומעניקה אמונה וכוח למשתמש בה, חיינו היו נראים ריקים בלעדיה.

  • יושר ואחריות

בסדנא אנו עוסקים בנושא של יושר ואחריות. אנו מראים לחניכים שבחיים יש עניין גדול בלקיחת אחריות, להיות ישר, אלה ערכים שחשוב מאוד לאמץ בחיינו.

הסדנא בד"כ מגיעה ביום עיון או שבת סמינריון בנושא בת מצווה/בר מצווה, אך ניתנת לשילוב בכל יום עיון המתקשר לנושא המידות בחיינו.

  • האומץ לשנות

בסדנא אנו עוסקים בנושא שינוי, הכוח והאומץ לשנות, משמעות החיים ותשובה כתהליך של שינוי.

הסדנא יכולה להיות חלק מיום עיון בנושא תשובה אך גם יכולה להוות חלק מסמינר בנושא יחיד וחברה או בכל פעילות שעוסקת בשינוי ובעשייה אישית וחברתית. הסדנא מותאמת לגילאי חט"ב ותיכון.

  • צפייה ביקורתית

בסדנא אנו עוסקים בבחינת כיצד אנו מתבוננים במדיה ובהשלכותיה על חיינו.

מהתבוננות בסקרי חברות הטלוויזיה והכבלים רואים שהנער/ה הממוצע צורך כ4 שעות טלוויזיה ביום. זה המון זמן שבו מטבע הדברים מפנים הנער/ה מסרים שונים בצורה ישירה ועקיפה. מטרת הסדנא היא לבחון את השפעת הטלוויזיה על חיינו ועיצוב תפישת העולם שלנו. באמצעות קטעי סרטים נדגים השפעות שונות של המדיה הטלוויזיונית על חיינו, וננתח ביחד את ההשפעות הללו.

  • צניעות

בסדנא אנו עוסקים במושג הצניעות לכל תחומי החיים- צניעות בדיבור, צניעות בהתנהגות, צניעות בצריכה שלנו. נבין שעומק מידת הצניעות הוא מהלך נפשי פנימי של הגבלה עצמית.

  • גבורה

בסדנא אנו עוסקים בדמות הגיבור- האם גבורה היא דרך חיים או רגע חריג? האם כל אחד יכול להיות גיבור או שגיבור הוא דמות מיוחדת?

  • שמחה

בסדנא אנו עוסקים בשאלת השמחה בחיים.

האם יש בכלל שמחה/ אושר מתמיד בעולם ? מהי שמחה ומתי אנו חשים אותה ?

סוגים שונים של שמחה: שמחה בטוב/ ניצחון. שמחת הנתינה מול "שמחת כריסו". שמחה חולפת מול שמחה מתמדת.

  • חירות

בסדנא אנו עוסקים בשאלות כמו- האם אנו מכירים שעבוד גם בחיינו? העולם המודרני כיום מציב בפנינו אתגר לא פשוט מול הזרם הסוחף של תרבות המערב להתקדם, לצרוך, להתעדכן. בעזרת קטעי סרטים ניווכח כי גם כיום אנו משועבדים לדברים רבים- יופי, כסף, טכנולוגיה, זמן, חברה וכו'.

  • מנהיגות

בסדנא אנו עוסקים בנושא מנהיגות. היכולת של אדם או קבוצת אנשים להוביל אנשים אחרים אל עבר מטרה משותפת. מנהיג הוא  אדם שמצליח ליצור מוטיבציה אצל אנשים אחרים לעשות מעשה. שנים רבות חשבו שמנהיג הוא אדם שיש בו כוח מיוחד – 'כריזמה' – וזו תכונה מולדת. היום מקובל לחשוב כי מדובר בפוטנציאל הקיים במידה זו או אחרת בכל אדם ושניתן לפתח ולטפח אותו ואפילו להתאימו לסיטואציות ספציפיות.

ננסה להגדיר מיהו מנהיג, מהם התכונות הנדרשות ממנהיג, מה עושה אדם למנהיג, ובעיקר לראות שכל אדם יכול לעשות מעשים של מנהיגות בהווה.

Bookmark the permalink.