דברים שבלב

תוכנית דברים שבל"ב במדרשת עמיעד הוקמה מתוך צורך גדול שעלה מן השטח ובו רצון אמיתי וכנה לגעת בתחום מורכב ורגיש אך משמעותי ומעצב- דברים שבינו לבינה.      התוכנית נבנתה בשיתוף כוחות של אנשי מקצוע- מחנכים, פסיכולוגים ורבנים מתוך ראייה פסיכולוגית של גיל ההתבגרות ומטרתה אמונה בנוער ובכוחותיו.

היחידות בנויות כחוט מקשר ובו העצמה אישית, השפעתה של המדיה על חיינו, דימוי גוף, אהבה וקשרים מורכבים, מקומו של היצר בחיינו,  בחירות בחיים- בחירת בן זוג, הבדלים בין המינים, וכדו'.

את התוכנית מפעילות מדריכות שנבחרו והוכשרו לתוכנית על סמך אישיותן, ניסיונן המקצועי ואמונתן בחינוך בריא לחיי משפחה.

היחידות השונות מותאמות בחלקן לכתות יא', ועוסקות בבסיס הדברים, ובחלקן לכתות יב' אשר עוסקות יותר לעומק בתכנים הרלונטיים.

יצר ויצירה

מהות האדם שהוא מורכב מרוח וחומר, וע"י יכולת הבחירה באפשרותו לנתב את הכוחות והיצרים שבו באופן מודע.

נראה כיצד דווקא כוחות היצר, כאשר הם משולבים עם ניתוב שכלי נכון, הופכים ליצירה גדולה, שבלי היצר וכיבושו הייתה מצומצמת ביותר.

נבחן באופן נקודתי את היצרים המתעוררים בקשר בין המינים ונדבר על היכולת לשליטה ואת הסייגים בנושא.

דימוי גוף

היחידה מתמקדת בנושא החיצוניות, בתפיסה של הבנות את עצמן וברדיפה האין סופית אחרי השגת מראה 'מושלם'. נשאלת השאלה – מי בכלל מחליט מה נחשב 'אישה יפה?', מדוע המודל שלנו לחיקוי הוא דוגמניות מפורסמות ולא אישה משמעותית הקרובה אלינו? כיצד זה משפיע עלינו בקבלת הגוף והחיצוניות שלנו כמשהו טוב שגורם לי שמחה?

"בת פלוני לפלוני"

יחידה זו עוסקת בנושא תהליך בחירת בן זוג. האם זה בידינו או שהכול בידי שמיים?, מה התהליך שאני צריכה לעבור בעצמי לפני שאני מתחילה לחפש בן זוג וכיצד באמת מתחילים בתהליך? היחידה נותנת לבנות כלים בסיסיים – יהודיים ופסיכולוגים לבחירת בן זוג ולהתמודדות עם הנושא.

   חתונה – על שום מה?

בשביל מה בכלל להתחתן? מה היא משמעות של נישואין ושל בית יהודי? כיצד מקיימים חיים של זוגיות בנישואין וכיצד וויתור ונתינה יוצרים חיבור מהותי בן גבר לאישה? התלמידות לומדות את סיפור בריאת האדם והאישה בצורה מעמיקה ורואות כיצד נישואין הוא צעד טבעי לאדם.

  "בית נאמן" 

יחידה זו תעסוק בטעמים להלכות טהרת המשפחה. ברובד הנפשי שלהן. נעסוק בקושי לשמר זוגיות ראויה לאורך זמן וביתרון שבשמירה על ההלכות כדי ליצור התחדשות מתמדת בין שני בני הזוג ולחיזוק התא המשפחתי.